Připojištění motocyklů

20. 2. 2014 Tádžikistán a Kyrgyzstán

Přátelé, cestovatelé a dobrodruzi,

v únorovém Cestovatelském večeru Adventure Moto vás zavedeme do dvou středoasijských republik Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Tentokrát jsme pozvali Martina Magnuska, který v minulém roce absolvoval cestu z Prahy až do Mongolska a zpět. Přijďte se podívat na jeho fotky a vyprávávění, tradičně se Cestovatelský večer koná 3. čtvrtek v měsíci na adrese Adventure Moto, Lublaňská 185/49, Praha 2 od 18:30 hod.

Martin se na cestu dlouho 17.000 km vypravil zcela sám, jediné, na co se mohl spolehnout, byly jeho vlastní schopnosti a zkušenosti. Po celých 54 dní, kdy byl na cestě, se setkával s novými lidmi, poznával nové kraje a kulturu. Sám se také musel vypořádat s proraženou pneumatikou a zdeformovaným ráfkem, vždy se ale nakonec našel někdo, kdo mu s aktuálními problémy pomohl a tím mu umožnil posunout se zase o pár km dál.

Tento Cestovatelský večer však nebudeme věnovat celé výpravě, na to by nám jeden večer nestačil, ale podíváme se do dvou zemí, jejichž podstatnou část zabírají pohoří Ťan – Šan a Pamír.

Nejprve se podíváme do Tádžikistánu, jehož zhruba 50% rozlohy leží ve výšce nad 3.000 m n. m., nejvyšší hora této země je Štít Ismáíla Sámáního, více známá pod dřívějším názvem Pik komunismu s vrcholem ve výšce 7.495 m n. m. Martin cestou překonával sedla ve výšce na 4.500 m n. m., přespával jak u místních lidí, tak i přímo venku pod noční horskou oblohou.

Z Tádžikistánu se přesuneme do sousední země Kyrgyzstánu, s touto zemí máme bezvízový styk, tedy o jeden papír méně:-) I tato země je známa svým hornatým profilem, jihozápad ještě leží v pohoří Pamír, ale severovýchod je již součástí pohoří Ťan – Šan. Podnebí Kyrgyzstánu je ovlivněné polohou země, která má ze všech států světa největší vzdálenost od moře a také značnou nadmořskou výškou (nejvyšší bod země tvoří vrchol hory Džengiš Čokusu (7.439 m n. m.). I zde leží téměř polovina země v nadmořské výšce přes 3.000 m a panují zde obrovské rozdíly teplot mezi létem a zimu (v Biškeku je nejvyšší absolutní roční teplotní rozdíl teplot v Kyrgyzstánu, který dosahuje 76 °C; max. 41,6 °C; min. –34,4 °C).

Pokud vás náš Cestovatelský večer zaujal a rádi byste si přišli poslechnout zajímavé vyprávění, napište nám na mail petr@adventure-moto.cz nebo zavolejte na tel. 604890808 a my vám budeme rezervovat místo.

Těšíme se na viděnou.