Připojištění motocyklů

18. 12. 2014 - severem Ruska na východ a Doněckem zpět

Přátelé, cestovatelé a dobrodruzi,

poslední Cestovatelský večer roku 2014 nás zavede na sever Ruska, do Murmansku a cestou zpět do neklidné oblasti východní Ukrajiny. Pozvali jsme Marka Havlíčka, který na své letošní cestě projel sever Ruska a pro cestu zpět zvolil nebezpečnou trasu vedoucí východní Ukrajinou, zatkli ho, pustili, zatkli a opět pustili. Přijďte ve čtvrtek 18. 12. 2014 v 18:30 do Adventure Moto, Lublaňská 49, Praha 2 na zajímavé vyprávění zajímavého člověka.

Markova cesta trvala více jak měsíc, navíc je Marek vlk samotář, proto byl na všechny radosti i problémy, které cestování přináší, sám. Nicméně i když člověk cestuje sám, a možná o to víc, vždy se dá do řeči s místními, díky nimž pak více poznává skutečnou tvář země.

Sever Ruska nabízí jak industriální tvář, kde lidská činnost zanechala stopy jako nikde jinde v Evropě, například v okolí přístavního města Murmansk, tak i nádhernou tvář panenské přírody. Je však také pravdou, že v Rusku najdete i krásná města, ne jen paneláky, ale skutečně krásné budovy.

Nejnapínavější část cesty však na Marka čekal až téměř v jejím závěru. Marek se rozhodl na vlastní oči ověřit, jak se skutečně mají věci na východní Ukrajině, konkrétně se vydal prozkoumat město Doněck. Cestou do města absolvoval mnoho kontrol, ve městě byl zatčen, díky tomu však měl možnost mluvit s místními, proč vlastně bojují, ze co a proti komu. Tváří v tvář samopalům zvolil Marek osvědčenou techniku „hloupého Honzy“ a i díky tomu se s námi může podělit o své zážitky.

Možná zde chybí ještě pár slov o Markovi, nejvýstižnější jsou asi jeho vlastní slova proč cestuje: „Cestování je pro mě cestou k sebepoznávání, k poznávání cizích kultur, jejich pohledu na svět a především mě samotnému rozšiřuje rozhled. Ukazuje mi jaké jiné priority mají lidé oproti Evropanům, jak žijí, jak jsou šťastní a také proč jsou šťastní. Čím víc zemí, kultur, národů, lidí poznávám, tím se mi rozšiřují obzory, možnosti jak žít, jak jít nejlépe jak umím po své cestě životem. Jakoby mě každé setkání, či nové poznání něco málo dalo a já sem vypiloval svůj um žít a to jak po své cestě jít. Na cestách nejsem tolik svázaný stereotypem, zaběhlým a naučeným stylem života a učím se tak daleko lépe rozeznávat znamení, která ke mně přichází. Často se na cestách i v životě přibližuji k hranicím, protože až pohyb na samotné hranici čehokoli prozradí pravdu, až pohyb za hranicí mě může posouvat. Učím se lépe, když přesně vím, kde ta hranice je a případně jí mohu posouvat. Navíc miluji slunce, oceán, poušť, asijskou kulturu, pestrá a zajímavá jídla…“

Na závěr jedno doporučení. Pokud byste hledali vhodný dárek pod stromeček, budete si moci přímo na přednášce zakoupit Markovu knihu Cesty k sobě, ve které najdete poutavé příběhy z Doněcka na Ukrajině, z Iráku, z Šalamounových ostrovů, z Demokratické republiky Kongo, ze Súdánu, z Bangladéše a dalších koutů naší planety, jež mu jednak pomohly uvědomit si své priority, změnit pohled na svět a nakonec daly vzniknout této knize. Podrobnosti o knize najdete ZDE. Marka rovněž můžete najít na jeho facebooku na této adrese: https://www.facebook.com/marek.havlicek.10

Vzhledem k omezené kapacitě cca 30 míst bychom vás rádi požádali o potvrzení účasti na mail petr@adventure-moto.cz nebo na tel 604 890 808. Na pokrytí nákladů vybíráme vstupné 150 korun.

 

Doufáme, že vás program Cestovatelského večera i tentokrát zaujal a přijdete se opět podívat, případně načerpat inspiraci pro svoje budoucí výpravy.

Těšíme se na vás