Připojištění motocyklů

25. 4. 2013 Írán 2/2 a Rumunsko

Přátelé, cestovatelé a dobrodruzi,

již počtvrté bychom vás rádi pozvali na Cestovatelský večer s promítáním fotek a vyprávěním z cest, který pořádáme opět v Adventure Moto ve čtvrtek 25. 4. 2013 od 18:30 hod na adrese Lublaňská 49, Praha 2.

 

V první části večera se vrátíme do Íránu, jehož východní část, včetně dnes velmi probíraného Balučistánu, jsme projeli na březnovém večeru.

 

Pro oživení se podíváme na pár záběrů starověkého města Persepolis založeného někdy mezi lety 518 – 515 př. n. l., kde končil minulý Cestovatelský večer. Následně se vydáme severozápadním směrem přes město Yazd do třetího největšího města Íránu Isfahnánu, jehož centrum tvoří náměstí Nakš-e džahán, které se nachází na seznamu UNESCO.
Z města vyrazíme severním směrem ke Kaspickému moři a do hlavního města Teheránu, ve kterém se mimo jiné podíváme i do Chomejního mauzolea.

Cestou k hranicím s Tureckem se ještě krátce zastavíme v Tabrízu, jež je kulturním centrem íránského Ázerbájdžánu.

Druhou část večera budeme věnovat mnohem bližší, ale motorkářsky stále velmi atraktivní zemi, Rumunsku.
Tato země táhne spíše než svými kulturními památkami, jaké má třeba Írán, především svojí přírodou. Hory na severovýchodě Rumunska jsou nádherné, mnoho silnic je stále ještě bez asfaltového povrchu a pro offroadové ježdění jsou jako dělané.

Do mnoha vesnic ukrytých v horách vedou pouze šotolinové cesty. Po vstupu Rumunska do EU jsou však vidět obrovské investice do infrastruktury, mnohdy až nesmyslné, kdy jsou málo využívané šotolinové cesty překrývány asfaltovým povrchem. Je tedy nejvyšší čas vyrazit do této země za offroadem…