Připojištění motocyklů

28. 7. – 11. 8. 2018 Stalingrad – 1. díl cyklu Města Hrdina

V roce 2018 startujeme cyklus Adventure Moto výprav, jež nás zavedou na místa, kde se odehrávaly nejvýznamnější bitvy východní fronty II. světové války, do jedné pevnosti a 12 měst, která po válce postupně získala titul Hrdina. První díl cyklu nemůže vést jinam, než do Volgogradu, který je, pod svým dřívějším názvem Stalingrad, jedním z největších symbolů Velké vlastenecké války.

Naše cesta bude začínat v sobotu 28. 7. 2018 ráno v Košicích na nádraží, pro přesun z Prahy využijeme noční autovlak, samozřejmě může být pro někoho výhodnější nejet do Prahy, ale rovnou na východ do Košic, proto startujeme až v Košicích. A hned ráno se vydáme směrem na východ na Ukrajinu, užijeme si přejezd Karpat a večer přespíme v hotelu za Lvovem.

 

Ještě než zamíříme přímo do Kyjeva, tak se vydáme do muzea strategických raketových vojsk, které vzniklo ze základny mezikontinentálních balistických raket. Tato základna zahrnovala 86 podzemních odpalovacích šachet, ve kterých byly umístěny rakety SS 24 Skalpel, v muzeu je k vidění také nejmohutnější balistická raketa všech dob SS 18 Satan. Po instruktáži se podíváme až do podzemního bojového stanoviště, kde si každý může vyzkoušet ovládací pult, ze kterého by se odpalovaly rakety s jadernými hlavicemi čekající v podzemních silech.

Večer přijedeme do Kyjeva, hlavního města Ukrajiny a prvního města ze seznamu měst s titulem Hrdina. Po ubytování v hotelu si prohlédneme město a zajdeme se podívat na památník Matka Vlast, sochu, jež se tyčí nad řekou Dněpr. Druhý den budeme pokračovat severovýchodním směrem k ruským hranicím. Další den navštívíme památník nejznámější a podle jiných pramenů, největší tankové bitvy, která se odehrála v červenci 1943 u obce Prochorovka.

Dalším cílem cesty bude Kalač na Donu, město, u kterého se 23. 11. 1942 v 16 hodin setkaly úderné klíny 4. tankového sboru Jihozápadního frontu vedené generálem A. G. Kravčenkem a 4. motorizovaného sboru Stalingradského frontu vedené generálem V. T. Volským, aby dokončily obkličovací manévr Rudé armády a tím znemožnily ústup Paulusově 6. armádě, což předznamenalo její rozdrcení a konec v troskách Stalingradu.

Hlavním bodem výpravy bude návštěva města Volgograd, zde strávíme celý den, navštívíme Mamájev kurgan, jehož dominantou je socha Matka Vlast, znázorňující antickou bohyni vítězství Niké. Je to alegorie Vlasti volající své syny do boje s nepřítelem. Vlastní postava je 52 metrů vysoká a další 33 metry měří meč, se svými 85 metry je největší sochou ženy na světě a architektonickým skvostem. Na nevysokém podstavci není nijak ukotvena a stojí jen vlastní vahou. Památník, jež byl slavnostně otevřen 15. října 1967, stojí na Mamájevově návrší, v době bitvy označovaném jako kóta 102, tedy na velmi symbolickém místě, protože o tuto vyvýšeninu, ze které lze kontrolovat významnou část města, se v průběhu bitvy která trvala 200 dní, sváděly urputné boje. Traduje se, že ještě dlouho po  válce na tomto vršku nerostla tráva, neboť půda byla prosycena krví a železem. Nevynecháme ani Pavlovův dům, muzeum Stalindragské bitvy, atd.

Z Volgogradu se ještě přesuneme na východní břeh Volhy a touto stepní krajinou pojedeme na sever, čímž se prakticky začneme vracet domu. Na cestě zpět už nás nebude čekat žádné muzeum, ale přesto si jistě cestu užijeme.

Spát budeme jak v hotelech, což budou 3/4 nocí, tak i venku ve stanech, třeba za Volhou ve stepi, kde si užijeme hvězdnou oblohu nerušenou světelným smogem. Na tuto výpravu je tedy nutné mít s sebou stan, spacák a karimatku.

Pokud vás tato Adventure Moto výprava zaujala a máte chuť se zúčastnit, kontaktujte nás na adrese petr@adventure-moto.cz nebo na tel. +420 604 890 808 nebo přijďte k nám do prodejny si o výpravě popovídat.

Cena této 15 dní dlouhé výpravy je 20.840,- Kč a obsahuje ubytování v hotelech, cestovní pojištění, povinné pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře, pořízení foto a videodokumentace z výpravy (každý účastník dostane sestříhaný dokument z výpravy), základní balíček Adventuremenu a služby průvodce. V ceně není vízum do Ruské federace a přeprava vlakem Praha-Košice-Praha (cena zpáteční jízdenky je 3.621,- Kč). Samozřejmě za vás zařídíme jak vízum, tak jízdenky na vlak.

Těšíme se na společné kilometry.