Připojištění motocyklů

4. – 15. 5. 2015 Rusko – po stopách II. světové války

První letošní Adveture Moto výpravu jsme připravili pro ty, kdož se zajímají o historii 20. století. U příležitosti 70. výročí konce II. světové války jsme připravili výpravu po stopách východní fronty tohoto největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Jelikož výročí konce II. světové války se na východě slaví 9. května, což letos vychází na sobotu, začne naše výprava netradičně v pondělí 4. 5. 2015 srazem v 18 hodin před Adventure Moto, pak se pouze přesuneme na Hlavní nádraží a nočním autovlakem přejedeme do Košic, samozřejmě je možné se přidat až v úterý ráno v Košicích.

Z Košic vyrazíme následující den ráno severním směrem do Polska, dále budeme pokračovat do Běloruska a první významné místo, které navštívíme, bude pevnost v Brestu, kde se odehrály první boje na východní frontě. V Bělorusku nás bude ještě zajímat památník obětem II. světové války na místě vypálené obce Chatyň, po přejezdu do Ruska se zastavíme v památníku polských důstojníků popravených NKVD v lese u Katyně. Cestou na Moskvu by byla škoda minout rodný dům prvního kosmonauta Jurije Gagarina a samozřejmě se zajedeme podívat do Kubinky, kde navštívíme největší tankové muzeum na světe, jehož sbírky zahrnují vývoj obrněné techniky od prvopočátků až po současnost a proto je do některých sálů vstup cizincům zakázán. Toto muzeum vlastní, mimo jiné, jediný exemplář supertěžkého německého tanku Maus, jehož hmotnost je neuvěřitelných 188 t.

V Moskvě již máme rezervovaný hotel, tam přijedeme v pátek 8. 5. večer, po ubytování se budeme moci vydat na prohlídku města nebo si jen odpočinout. V sobotu 9. 5. se vypravíme do města, ne přímo na Rudé náměstí, kde se každoročně koná největší vojenská přehlídka, které se účastní  všechny složky Ruské armády se svými zbraněmi, včetně raketových vojsk s mobilními raketovými komplexy Topol M a jejíž součástí jsou i přelety nejmodernějších stíhacích a jiných letadel, mimo jiné jsou na této přehlídce tradičně k vidění i strategické bombardéry TU 95 a nejmohutnější bombardér současnost TU 160, ale na přehlídku bojové techniky se podíváme na jiném místě na její trase městem.

V Moskvě je mnoho památek, které stojí za návštěvu, neměli bychom vynechat Muzeum kosmonautiky kam se dostaneme od stanice metra VDNCH (ВДНХ), ulice Prospekt Mira (Проспект Мира) číslo 111. Také bychom měli zajít k Hrobu neznámého vojína, který leží od roku 1967 v Alexandrovském sadu, vedle stěny Kremlu (napravo od vchodu na Rudé náměstí kolem Historického muzea). Hoří tu věčný oheň slávy a ve středu památníku si můžete přečíst nápis: „Имя твоё неизвестно, подвиг твой бессмертен“ (Tvé jméno je neznámé, ale tvůj čin nesmrtelný). Napravo od památníku je pak dlouhá řada kamenů s názvy měst-hrdinů, která se během druhé světové války zapsala do dějin obrany Ruska a napomohla k vítězství. Podle výnosu prezidenta Ruské federace se zde od 12. prosince 1997 drží čestná stráž. Celou sobotu budeme mít na prohlídku města a noc strávíme ve stejném hotelu.

V neděli ráno se vydáme na západ a budeme mířit do pobaltských zemí, konkrétně do prostřední z nich, do Lotyška, dále budeme pokračovat na jih do Litvy, konkrétně se zastavíme v Kaunasu, v Deváté pevnosti. Tato pevnost byla během okupace města Kaunas a zbytku Litvy Sovětským svazem používána jako vězení a jako stanice pro vězně, kteří byli přepraveni do pracovních táborů. Po obsazení Litvy nacistickým Německem byla pevnost zneužita jako místo poprav židovského obyvatelstva, zajatců a dalších. Dnes je zde Muzeum věnované všem obětem.

Z Litvy se již vydáme na jih, projedeme Polskem, kde ještě cestou navštívíme zbytky Hitlerova hlavního stanu Vlčí doupě v Rastenburgu a na závěr se zastavíme u bunkru Hitlerova vlaku Amerika, na Slovensko pak vjedeme symbolicky přes Dukelský průsmyk. Ve čtvrtek večer už jen naložíme motocykly na noční vlak abychom výpravu ukončili v pátek ráno v Praze na Hlavním nádraží

 

Na této výpravě budeme netradičně spát všechny noci v penzionech nebo hotelech, není tedy nutné s sebou vozit věci na kempování. Celkově na této výpravě najedeme cca 3.900 km a navštívíme řadu muzeí a památníků.

Pokud máte zájem se této Adventure Moto výpravy s námi zúčastnit, kontaktujte nás na adrese petr@adventure-moto.cz nebo na tel. +420 604 890 808 nebo přijďte k nám do prodejny si o výpravě popovídat.

Těšíme se na společnou cestu za dobrodružstvím