Připojištění motocyklů

12. – 28. 6. 2015 Sever Ruska -půlnoční slunce za polárním kruhem

Letošní nejdelší Adventure Moto výprava nás zavede až za polární kruh, navíc v době letního slunovratu, pojeďte se tedy s námi podívat na půlnoční slunce nad Severním ledovým oceánem. V termínu od 12. do 28. června 2015 projedeme nejenom sever evropské části Ruska, ale také pobaltské země a Polsko. Celkově budeme na cestě 17 dní a ujedeme zhruba 7,5 tis km.

Cílem této výpravy je dosáhnout břehů Barentsova moře, které je okrajovým mořem Severního ledového oceánu, a to v období letního slunovratu, abychom viděli půlnoční slunce. Cestou však navštívíme mnoho zajímavých míst, zaměříme se jak na kulturní památky, vojenská muzea a památníky, tak i na krásu přírody. 

Proti minulým výpravám, které jezdíme východním směrem, nevyužijeme noční autovlak do Košic, ale vyrazíme z Prahy rovnou severovýchodním směrem. Polsko pro nás bude pouze tranzitní zemí. Prvním zajímavým místem bude Kaunaská devátá pevnost v Litvě, ve které je muzeum věnované obětem nacismu. Lotyšskem opět pouze projedeme a zdržíme se až v ruském historickém městě Pskov. Pskov je jedno z nejstarších ruských měst a je zmiňován již v Nestorově letopisu Povesť vremennych let z roku 903.

Pak budeme pokračovat severovýchodním směrem do Petrohradu, města, které bylo až do roku 1917 hlavním městem Ruska. V tomto městě, které je někdy přezdíváno jako Benátky severu, je mnoho památek, prohlédneme si např. druhou největší katedrálu na světě, Isakijevský chrám, zapsaný na seznamu UNESCO, jehož kupole sahá až do výšky 100 m a je pokryta 100 kg ryzího zlata. Rozhodně nevynecháme, Petropavlovskou pevnost, která byla první stavbou v Petrohradu a samozřejmě nejkrásnější stavbu Petrohradu, Zimní palác, v němž Kateřina Veliká založila roku 1764 galerii Ermitáž, byť na její návštěvu nebude dostatek času, bohužel křižník Aurora právě prochází genrální opravou a následující 2 roky bude v suchém doku v Kronštadu.

V Petrohradu strávíme dvě noci, odpočineme si do motorek a pak se již vydáme severním směrem. Budeme projíždět krásnou severskou přírodou. Zajímavostí na cestě bude přejezd řeky Svir, v městě Lodejnoje Pole, která je součástí Bělomořsko – baltského kanálu, ten byl vybudován rozhodnutím Stalina v rekordním čase 22 měsíců, avšak za cenu tisíců lidských životů, více ZDE.

Severskou krajinou budeme pokračovat stále dál a blížit se k Bílému moři, kde se nachází Solovetské ostrovy, které se nechvalně proslavily jako věznice a pracovní tábor GULAG, dnes tuto historii připomíná muzeum. Jelikož cesta na ostrov trvá 2 hodiny lodí, je návštěva muzea otázkou celého dne, proto si toto muzeum necháme až na cestu zpět s tím, že budeme mít pro případ neočekáváných komplikací den rezervu. Alternativně navštívíme ostrov Kiži, který je známý svými dřevěnými kostely a domy, k jejichž stavbě nebyl použit ani jeden hřebík, na tento ostrov plují rychle křídlaté lodě zvané rakety, takže i cesta na něj trvá kratší dobu.

Cílem naší výpravy je dosáhnout pobřeží Barentsova moře, zároveň si však prohlédneme i největší město za polárním kruhem, tedy přístav Murmansk. Zajímavostí města je muzeum vzniklé z první hladinové lodi na jaderný pohon ledoborce Lenin nebo památník obráncům polárních oblastí a samozřejmě blízkost základy Severomořské flotily ve města Severmorsk a základny atomových ponorek v Poljarném, které jsou však stále uzavřenými městy a jako cizinci tam máme vstup zakázán. Jinak je Murmansk poměrně nehezké město…

Z Murmansku ještě vyjedeme na sever, pojedeme po vedlejších cestách krásnou severskou krajinou až na samé pobřeží Barentsova moře. Výprava je naplánována tak, abychom v den letního slunovratu stály na nejsevernějším bodě pevniny evropské části Ruska.

Za polárním kruhem budeme v době letního slunovratu, budeme mít dny bez tmy a pokud nám bude počasí přát uvidíme i půlnoční slunce. Cestou zpět ještě navštívíme několik zajímavých míst a uvidíme, jak se nám bude zkracovat den a noc se bude stávat temnější.

Pokud máte zájem se této Adventure Moto výpravy s námi zúčastnit, kontaktujte nás na adrese petr@adventure-moto.cz nebo na tel. +420 604 890 808 nebo přijďte k nám do prodejny si o výpravě popovídat.